load balancers

load balancers مقایسه لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

مقایسه لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

لودبالانسر SD-WAN راهکاری است که برای توزیع بار ترافیکی بین چند سرور یا سرویس در یک شبکه SD-WAN استفاده می‌شود. شبکه‌های SD-WAN از فناوری‌های مختلفی مثل MPLS برای اتصال شعب و سایت‌های مختلف سازمانی استفاده می‌کنند. لودبالانسرهای SD-WAN می‌توانند با متعادل‌سازی بار ترافیکی شبکه به بهبود عملکرد، قابلیت اطمینان و امنیت شبکه SD-WAN کمک کنند. برای این منظور از الگوریتم‌های مختلفی با توجه به توپولوژی شبکه استفاده می‌کنند تا بتوانند فرآیند توزیع بار را به شکل دقیقی انجام دهند. به طور معمول، لودبالانسرهای SD-WAN یکسری قابلیت‌های کاربردی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به شناسایی و مدیریت ترافیک اپلیکیشن‌ها، نظارت و گزارش‌گیری اشاره کرد. اگر به دنبال خرید دستگاهی برای تجمیع اینترنت و متعادل‌کننده بار شبکه و ارتباط پایدار بین شعب خود هستید و تمایل دارید از یک شرکت معتبر اقدام به خرید محصول کنید، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصان شرکت نتسا در زمینه خرید لودبالانسر SD-WAN تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات فنی موردنیاز را در اختیارتان قرار دهند.

بررسی لودبالانسرهای پپلینک

لودبالانسرهای پپلینک از محصولات قدرتمند هستند که برای توزیع بار ترافیکی بین چند سرور یا سرویس استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها می‌توانند به بهبود عملکرد شبکه امنیت شبکه همراه با قابلیت کمک شایانی کنند. موتور نرم‌افزاری متعادل‌کننده بار SD-WAN Peplink می‌تواند ترافیک حداکثر 13 لینک اینترنتی را تجمیع و مدیریت کند و قادر است داده‌ها را با استفاده از هشت الگوریتم هوشمند مسیریابی کند. این ترکیب قدرتمند در مقایسه با راه‌حل‌های از پیش ساخته شده شبکه‌های گسترده (WAN) قدرتمند و پیشرفته‌تر هستند، دسترسی به سرعت‌های بالا را تضمین می‌کنند و قابلیت اطمینان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. لودبالانسرهای پپلینک از الگوریتم‌های مختلفی برای توزیع بار استفاده می‌کنند که سه مورد از آن‌ها کاربرد بیشتری دارند.

load balancers1 مقایسه لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

این لودبالانسر از الگوریتم‌های زیر در ارتباط با مدیریت ترافیک استفاده می‌کند (که میتوانید برای اطلاعات بیشتر نحوه عملکرد هر کدام از الگوریتم‌ها به سایت شرکت نتسا مراجعه کنید):

Weighted Balance

Persistence

Enforced

Priority

Overflow

Least Used

Lowest Latency

بد نیست بدانید که لودبالانسرهای پپلینک (Peplink) به دلیل یکسری ویژگی‌های کاربردی مورد توجه شرکت‌ها قرار دارند. اولین مورد شناسایی و مدیریت ترافیک اپلیکیشن‌ها است. این ویژگی به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا ترافیک اپلیکیشن‌های خاص را اولویت‌بندی کنند. مورد بعدی نظارت و گزارش‌گیری است. لودبالانسرهای پپلینک می‌توانند از طریق تجمیع و تحلیل داده‌های ترافیکی گزارش‌های جامعی ارائه دهند. نکته مهمی که قبل از خرید لودبالانسرهای پپلینک باید به آن دقت کنید این است که محصولات فوق در مدل‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند که از نظر ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال، Peplink Balance 305 یک لودبالانسر مقرون‌به‌صرفه است که برای شبکه‌های کوچک و متوسط مناسب است. peplink balance 305 و peplink balance 580 متعادل‌کننده بار قدرتمند است که برای شبکه‌های بزرگ و پرترافیک مناسب است. همچنین، Peplink Balance 710 و بالاتر در گروه محصولات کلاس سازمانی قرار دارد که ظرفیت و قابلیت‌های پیشرفته‌تری نسبت به دو مدل قبلی دارد.

لودبالانسر میکروتیک چیست؟

لودبالانسر میکروتیک یک روتر متعادل‌کننده بارشبکه است که برای هدایت بهینه ترافیک اینترنت از طریق دو یا چند لینک ارتباطی طراحی شده است.

متعادل‌کنندگان بار میکروتیک همانند سایر محصولات موجود در بازار امکان توزیع بار ترافیکی را بین چند سرور یا سرویس فراهم می‌کند. به بیان دقیق‌تر، متوازن‌کننده میکروتیک توانایی متعادل کردن ترافیک بین دو یا چند لینک WAN را بدون استفاده از پروتکل‌های مسیریابی مانند BGP را دارد که همین مسئله افزایش سرعت و بهبود عملکرد شبکه را به همراه دارد. این متعادل‌کننده توانایی توزیع ترافیک میان چند لینک را دارد و قادر است فرآیند توزیع ترافیک با هدف یافتن بهترین لینک را بر مبنای بسته‌ها یا اتصالات انجام دهد. به طوری که به کارشناسان شبکه این اطمینان خاطر را می‌دهد که شبکه، پایداری خود را حتی در شرایط اوج مصرف حفظ خواهد کرد.

مقایسه ویژگی‌های لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

لودبالانسرهای پپلینک و میکروتیک هر دو از محصولات شاخص بازار در زمینه توزیع بار ترافیکی هستند که مزایا و معایب خاص خود را دارند. از ویژگی‌های شاخص لودبالانسرهای پپلینک باید به مدیریت ابری متمرکز اشاره کرد. لودبالانسرهای پپلینک از طریق نرم‌افزار InControl کنترل و مدیریت می‌شوند. این نرم‌افزار به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا لودبالانسرها را از راه دور پیکربندی و مدیریت کنند. همچنین، می‌توانند پهنای باند چند لینک WAN را تجمیع کنند که افزایش قابل توجه پهنای باند کلی شبکه را به همراه دارد. یکی دیگر از مزایای شاخص این محصولات پایداری بالا در برابر قطعی است. لودبالانسرهای پپلینک دارای قابلیت failover هستند. از این‌رو، در صورت خرابی یک سرور یا سرویس، ترافیک به سرور یا سرویس دیگری هدایت می‌شود.

load balancers2 مقایسه لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

در سویی دیگر لودبالانسرهای میکروتیک قرار دارند که آن‌ها نیز از محصولات شاخص بازار هستند و بیشتر به دلیل مزایایی مانند هزینه‌های کمتر مورد توجه سازمان‌ها قرار دارند. این متعادل‌کنندگان بار نیز طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌های کاربردی را ارائه می‌دهند که باعث شده مورد توجه شرکت‌ها قرار داشته باشند. این متعادل‌کننده‌های بار قیمت کمتری دارند و انعطاف‌پذیری بالایی را به عنوان یک RouterBOARD Mikro Tik در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اگر به دنبال دستگاهی هستید که طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌ها را ارائه دهد و به راحتی قابل مدیریت باشد، لودبالانسرهای پپلینک گزینه مناسب‌تری هستند. اگر به دنبال دستگاهی با هزینه کمتر هستید، لودبالانسرهای میکروتیک گزینه مناسبی هستند.

با توجه به این‌که هر دو محصول ویژگی‌های سطح بالا و کاربردی را ارائه می‌دهند به سختی می‌توان اعلام کرد، کدامیک نسبت به دیگری برتری دارند. به طور مثال، اگر 2 یا بیشتر ISP دارید دارید که لینک‌های ارتباطی از آن‌ها دریافت می‌کنید، می‌توانید با استفاده از روترهای میکروتیک، مکانیزم متعادل‌سازی بار را اجرا کنید تا بتوانید از سرویس‌های هر دو ارائه‌دهنده اینترنت استفاده کنید. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که اگر متعادل‌کننده بار به درستی پیکربندی نشده باشد، می‌تواند مشکلات زیادی را در شبکه ایجاد کند. به همین دلیل، باید درباره نحوه پیکربندی متعادل‌کننده بار اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید به شکل درستی از آن استفاده کنید.

load balancers3 مقایسه لودبالانسرهای پپ‌لینک و میکروتیک

کدام لودبالانسر مناسب است؟

به طور کلی هنگامی که قصد خرید یک متعادل‌کننده بار را دارید باید به چند ویژگی کلیدی دقت کنید. اولین مورد اندازه شبکه است. به بیان دقیق‌تر باید تعداد سرورها یا سرویس‌هایی که باید بار آنها توزیع شود را مشخص کنید. اگر شبکه شما کوچک است، یک لودبالانسر کوچک و مقرون ‌به ‌صرفه کافی خواهد بود. اگر شبکه شما بزرگ است، به یک لودبالانسر قدرتمندتر نیاز خواهید داشت.

مورد بعدی میزان ترافیک شبکه یا به عبارت دقیق‌تر حجم ترافیک شبکه است که باید توزیع شود و همچنین تعداد کاربرانی که از تجمیع اینترنت میخواهند استفاده کنند نیر بسیار حائز اهمیت میباشد. در نهایت باید به نیازهای امنیتی شبکه دقت کنید. برخی از لودبالانسرها قابلیت‌های امنیتی بیشتری نسبت به سایرین دارند. اگر شبکه شما نیاز به امنیت بالایی دارد، باید لودبالانسر با قابلیت‌های امنیتی مناسب را انتخاب کنید. لازم به توضیح است که لودبالانسر SD-WAN باید متناسب با بودجه و نیازها خریداری شود، زیرا قیمت لودبالانسرها از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر یا به عبارت دقیق‌تر چندین میلیون تومان متغیر است.


1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 رای : 5,00 از 5)

لينک هاي با دانلود نیم بها از ایرانسل و آسیاتک